O. Mateusz Hinc OFMCap
Zakon Ojców Kapucynów w Wiedniu
Tura 06/25 Termin: 23 – 25.05.2025 r.
„Chrześcijanin wobec przemocy psychicznej i fizycznej”
Jak być chrześcijaninem we współczesnym, trudnym świecie?
Rozpoczęcie rekolekcji: piątek, godzina 17:30
Zakończenie rekolekcji: niedziela, godzina 14:00
Plan rekolekcji w piątek:
17:30 Msza święta z homilią
18:30 kolacja
19:30 konferencja
21:00 modlitwa wieczorna, czas na modlitwę indywidualną i rozważanie
cisza nocna
Tegoroczne rekolekcje będą dotyczyły przemocy jaką świat stosuje w stosunku do człowieka. Chodzi o przemoc psychiczną, emocjonalną i fizyczną, z którą spotykamy się w życiu codziennym. Jest to mobbing w pracy ze strony przełożonych, ale i współpracowników; wrogość ze strony członków rodziny, sąsiadów czy ludzi wyznających inne systemy wartości. Z przemocą możemy spotkać się ze strony rodziców, dzieci w stosunku do rodziców lub rodzeństwa, własnego rodzeństwa, sąsiadów, współpracowników. Presja emocjonalna jest wywierana na nas przez media straszące nas katastrofami, wypadkami, wojnami. Słuchając o LGBT czy prawach wyznawców islamu mamy wrażenie, że nam, chrześcijanom, wolno już tylko siedzieć cicho w kącie. Rzekome równouprawnienie i tolerancja religijna dotyczą wszystkich tylko nie chrześcijan, zwłaszcza nie katolików. Jak odnaleźć się w tym świecie? Jak zachować zdrowie i rozsądek, nie dać się lękowi? Co na ten temat mówi do nas Pan Jezus?
Podczas rekolekcji będą uczestnikom rozdawane teksty ze słowami Boga do człowieka adekwatnymi do poruszanego tematu. Po każdej konferencji będzie można pochylić się nad słowami Boga i zastanowić się nad nimi, przyjąć za drogowskaz.
Ojciec Mateusz jest z wykształcenia psychologiem. Treść rekolekcji, które prowadzi w „Księżówce” łączy w sobie modlitwę, wiarę i problematyczne spojrzenie psychologa na określony temat. Swoim doświadczeniem w pracy psychologa oraz rekolekcjonisty i spowiednika pomaga uczestnikom rekolekcji spojrzeć na problemy wiary od zupełnie innej strony niż dotychczas. Zadaje trudne pytania i spodziewa się, że każdy udzieli sam sobie na nie odpowiedzi stając w prawdzie przed sobą, Bogiem i problemem. Ojciec Mateusz jest mądrym, wykształconym człowiekiem, pełnym Bożego Ducha, pogodnym i otwartym na ludzi. Czas spędzony na rekolekcjach prowadzonych przez Ojca Mateusza zawsze zmienia spojrzenie na własne życie.
Podczas rekolekcji Ojciec Mateusz oczekuje od uczestników zaangażowania w postaci zadawanych pytań, udziału w dyskusji. Prócz spotkań konferencyjnych będzie czas na modlitwę grupową i indywidualną, na indywidualną medytację słowa Pisma Świętego merytorycznie powiązanego z treścią rekolekcji.
Noclegi (ręczniki w pokojach), pełne wyżywienie (od kolacji w piątek do obiadu w niedzielę), całodobowy dostęp do wody i herbaty, codzienna Msza święta, dużo modlitwy, konferencje, dyskusja.
Każdy uczestnik rekolekcji zabiera ze sobą: dokument tożsamości, notatnik, długopis.